RenovaParketExclusive.sk

Merbau - drevo inkrustované zlatom

Charakteristický znak pre drevo Merbau je, že niektoré žilky sú vyplnené žltým, lesklým prachom, ktorý pod priesvitnými lakovými nátermi neskutočne pripomína zručne vyhotovené zlaté inkrustácie v tvare drobných pásikov. Drevo Merbau je už od prírody obohatené delikátnym pozlátením.
Farebnosť a mechanické vlastnosti dreva Merbau ho zvlášť predurčujú na výrobu exkluzívnych podláh a parkiet v reprezentačných miestnostiach verejných budov a v súkromných domoch. Hlboká hnedá farba dreva zosvetlená zlatými škvrnkami zvýrazňuje dôstojnosť miesta a dokonale ladí s moderným vybavením. Zároveň tmavá farba povrchu maskuje prípadné znečistenia a zaškrabnutia. Vďaka tomu podlaha dlhšie uchováva plne estetické atribúty o to viac, že drevo Merbau má výnimočnú rozmerovú stálosť, je tvrdé a preto veľmi odolné proti oderu a vtlačeniu.


Merbau je charakteristické taktiež veľkou prirodzenou odolnosťou proti pôsobeniu húb a hmyzu. To umožňuje používať drevo v ťažkých podmienkach, napr. v železničnej doprave na železničné podvaly a vagóny, pri vodnej výstavbe na pilóty vlnolamov a pontónov, či v chemickom priemysle na obaly pre chemikálie.
Merbau je veľmi obľúbeným materiálom pre interiér. Vďaka svojim vlastnostiam je však vhodný i pre exteriérové využitie.

 

 

Technické údaje:

Výskyt:  Juhovýchodná Ázia a Oceánia
Jadro:  hnedé až hnedočervené
Objemová merná hmotnosť čerstvého dreva (kg/m3):  1 100 - 1 300
Objemová merná hmotnosť pri 12% vlhkosti (kg/m3):  830 - 890
Tangenciálne zosychanie (T %):  2,6
Radiálne zosychanie (R %):  1,2
Pevnosť v tlaku na 12 % (N/mm2):  58 - 85
Statická pevnosť v ohybe na 12 % (N/mm2):  116 - 155
Modul pružnosti v ťahu 12 % (N/mm2):  15 400

 

 

POZOR !!!

Drevina Merbau v exteriéri počas dažďa krváca. Vyplavuje sa z nej látka TANÍN, ktorá môže spôsobiť zafarbenie Vašej terasy či fasády.