RenovaParketExclusive.sk

Ipe (Lapacho) - Železné drevo z povodia Amazonky

Drevo prírodnej, hlbokej farby od olivovo-hnedej po čierno-hnedú, často so svetlejšími alebo tmavšími pásmi. Dosť často získava tmavočervený odtieň, s ktorým sa človek nestretne u iných drevín stromov z oblasti mierneho pásma.
Tvrdosť tohto dreva, ako aj stálosť je výnimočne vysoká, čo je zvlášť cenná vlastnosť pri jeho používaní na podlahové materiály. Navyše je veľmi odolné proti napadnutiu hubami a hmyzom, vrátane termitov. Prejavuje taktiež neobyčajnú odolnosť proti ohňu. Z tohto hľadiska má podľa amerických noriem triedu A-1, rovnakú ako zbrojárska oceľ.

 

Vzhľadom na vyššie uvedené prednosti má drevo Lapacho široké použitie. Vyhotovujú sa z neho železničné podvaly, trvanlivé konštrukcie, napr. doky, sústružené výrobky, držadlá náradia, zbrane pre východné bojové umenia, dekoračné preglejky, záhradný nábytok, ako aj paluby lodí, priemyselné podlahy, ako aj chodníky v obchodných pasážach.
Dokonalým príkladom vierohodnosti vyššie uvedeného tvrdenia sú chodníky Lapacho dominujúce v obchodných pasážach a v kasínach mesta Atlantic City v USA. Praktické pozorovania priviedli k záveru, že tieto chodníky majú životnosť cca 25-30 rokov, a vyhotovené z borovicového dreva len 7 rokov.

 

Technické údaje:

Medzinárodný názov:  Ipe, Lapacho

Latinský názov: 

Tabebuja spp.
Čeľaď:  Bignoniaceae
Výskyt:  Stredná a južná Amerika
Jadro:  zelenohnedé až hnedé
Vlákna:  vlnité až silne vlnité
Textúra:  stredná
Objemová merná hmotnosť čerstvého dreva (kg/m3):  1 300
Objemová merná hmotnosť pri 12% vlhkosti (kg/m3):  1 050
Tangenciálne zosychanie (T %):  5 - 7
Radiálne zosychanie (R %):  4 - 6
Pevnosť v tlaku na 12 % (N/mm2):  95
Statická pevnosť v ohybe na 12 % (N/mm2):  184
Modul pružnosti v ťahu 12 % (N/mm2):  18 800
Odolnosť proti hnilobe:  veľmi dobrá
Odolnosť proti termitom:  veľmi dobrá
Odolnosť proti červom napadajúcim suché drevo:  veľmi dobrá

 

 

Drevina Ipe (lapacho) predstavuje v tomto porovnaní najvyššiu kvalitu. Hustota dreviny je až 1.150 kg/m3 a z toho plynie aj jej druhý často používaný názov „železné drevo“. Neobsahuje otvory po škodcoch, minimálne zosychá, má hladký povrch a nádhernú kresbu.

 

Vďaka svojmu minimálnemu zosychaniu ju ponúkame aj v profile iCLIP.